Gülüş Tasarımı ve Holistik Güzellik

Gülüşünüzden memnun değil misiniz?

10dk da alınabilen bilgisayar destekli üç boyutlu ağız içi görüntü, fotoğraf ve video kayıtları ile siz de dişlerinize herhangi bir müdahale yapılmadan gülüş tasarımı yaptırabilirsiniz. Sonucun nasıl olacağını daha en başta video görüntüleri ile kendiniz görebilir ve buna göre karar verebilirsiniz.

gülüş tasarımı

Çağdaş toplumlarda kişiler dişlerinin görünümünü önemserler, öyle ki dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları bireyde psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere neden olabilir.

Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle pek çok şekil, renk ve pozisyon bozuklukları çözümlenebilmektedir. Gülüş Tasarımı işte burada önemli bir işlevi üstlenmektedir.

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel gülüşü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.

gulus-tasarimi

Gülüşün Yaşamımıza Etkisi

Göze hoş görünen dişler ve sağlıklı diş etleri olan bir ağız kişinin yaşamına pozitif izlenimler katar. Kişinin sadece genç görünmesini değil kişinin kendine güvenini ve saygısını kazandırır. Araştırmalara göre güvenli bir gülümseme kişilerin iş yaşantısındaki başarılarını olumlu yönde etkiliyor. Kendine güven çevre ile iletişimi arttırıyor, bu da başarıyı getiriyor.

Gülüş tasarımı ile hekimlik ve sanat birlikte uygulanarak size özel gülüş yeniden tasarlanıyor.

Ahenksiz bir gülümsemede gözlerimiz hemen kişinin dişlerine odaklanıyor, bilinçaltında o kişinin gülümsemesinde ki uygunsuzluğun sebebini bulmaya çalışıyoruz.

Ahenkli bir gülümsemede ise beynimiz o kişinin hoş bir gülümsemesi olduğunu kaydediyor ve dikkati gözlerine yönlendiriyor. Kısaca söylemek gerekirse; gülümsemeniz özgüveninizdir.

Gülüş Tasarımına Nereden Başlanır?

gülüş estetiği dentbeaute

Tasarımlarda kişinin yüz şekli, ten rengi, cinsiyeti, dudak şekli, diş eti şekli gibi unsurları göz önüne alınır. Örneğin; uzun bir yüz şekline sahip kişiye yine ince uzun dişler yapılırsa yüzü olduğundan da uzun gözükecektir. Bu durumda daha geniş kare şeklinde dişler kullanarak yüzün uzunluğu gizlenebilir ya da çok yuvarlak, şişman yüzlü bir hastaya uygulanan ince uzun dişler onu daha ince gösterecektir. Estetik beklentilerinizin doğal ve sağlıklı görüntüsü gülüşünüze yansısın.

Yaş:

Aynaya baktığınızda kendinizi yaşlı mı görüyorsunuz? Yüzünüzün çok değiştiğini, yaşlı hissetmemenize rağmen görüntünüzün yaşlandığını hissediyor olabilirsiniz.

Günümüzde pek çok ürün ve uygulama yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olabilir. (Kırışık önleyici kremler kozmetik malzemeler, cilt gerdirme operasyonları vb.) Bunun yanında gülüşünüzü de gençleştirmek oldukça dikkat çekici bir sonuç yaratabilir. Gülüşünüze dikkatli bakarsanız, dişlerinizin gençliğinizden daha koyu renkte olduğunu göreceksiniz. Uzun yıllar kullanılan sigara, çay, kahve, kırmızı şarap ve kimi zamanda dişin mine tabakasının aşınması gülümsemenin renksizleşmesine, silikleşmesine neden olmaktadır. Problem sadece buysa bir beyazlatma işlemi ile değişiklik yaratabilirsiniz.

Fakat çoğu zaman sadece dişleri beyazlatmak yeterli olmaz. Kompozit bondingleme, porselen veneer ve kuronlar ile gülüşünüz tamamen dönüştürülebilir. Bu değişiklik doğaldır, etrafınızdaki insanlar sizde sadece olumlu yönde bir değişiklik olduğunu fark ederler. Saçlarınızı değiştirdiğinizi, kilo verdiğinizi düşünürler ama dişlerinizdeki büyük değişikliği fark edemezler. Çünkü yapılan tedaviler yüzünüzle tamamen uyumludur.

Yaş ilerledikçe karşılaşılan bir diğer problem de burun ucu ile çenenin birbirine yaklaşması, yani yüzün alt 1/3 ‘ünün kısalmasıdır. Yüzün alt 1/3’ündeki yumuşak dokular, çene kemikleri ve dişler tarafından desteklenir. Dişlerinizi kapattığınızda (özellikle arka dişler) meydana gelen yükseklik bu destek için çok önemlidir.

Yıllarla birlikte çene kemikleriniz incelir, dişleriniz aşınır ve bu mesafe kısalır. Bu hem artık yeterince iyi çiğneyememenize hem de gülümsemenizi belirleyen yumuşak dokuların sarkmasına ve yeterince desteklenememesine sebep olur. Dişlerdeki aşınma 40 yaş üstünde iyice belirginleşir ve bu durum çok yaygın olarak görünmektedir.

Bir de diş sıkma ve diş gıcırdatma problemi varsa dişler hızla kısalır hatta çoğu zaman kırılır. Kırılan ve kısalan dişler fonksiyonlarını yerine getiremez ve bunlara ilave olarak çene ekleminde problemler oluşmaya başlar. Tüm bunlar, kişinin kırışık ve yaşlı gözükmesine neden olur.

Böyle bir problem oluştuysa çözüm çiğneyici yüzeyleri içine alan porselen onleyler ve ön bölgede porselen laminate veneer’lerdir. Bunlarla hem estetik sağlanır hem de dişlerin kısalması sonucu oluşan mesafe kaybı düzeltilerek yüzün alt 1/3’ü olması gereken boyuta getirilir.

Diş Etleri:

En güzel dişler bile sağlıklı ve düzgün şekilli diş etleriyle çerçevelenmemiş ise çekici görünemezler. Diş etlerinizde yapılan tedaviler ve küçük operasyonlar ile estetik olamayan diş etleri düzeltilebilir.

Sağlıksız Diş etleri:

Periodontal hastalık nedeni ile diş etleri kırmızı, şiş ve parlak gözükürler. Estetik diş hekimliği işlemlerinden önce diş etleri mutlaka tedavi edilmelidirler.

Diş etleriyle gülümseme: (Gummy Smile)

Gülümsediklerinde diş etleri fazla gözüken vakalarda herhangi bir estetik diş hekimliği işlemi yapılacak olmasa da, bir operasyon ile diş eti fazlalıkları uzaklaştırılarak daha hoş bir gülümseme elde edilebilir.

Diş eti çekilmesi:

Diş eti çekilmesi sonucu, bazı dişler çok uzun gözükebilirler. Diş eti çekilmesi nedeniyle diş kök yüzeyleri açığa çıkar. Bu durumda, öncelikle diş eti tedavisi yapılarak açıklıklar, yumuşak doku greftleri ile kapatılmalıdır.

Düzensiz diş eti kenarları:

Dişleri çerçeveleyen diş etleri, bazı dişlerde çok yukarıda ya da çok aşağıda olabilir (diş eti çekilmesi, sürme bozukluğu, diş kaybından doğan defektler vb.) Estetik prosedürlerden önce diş eti şekilleri ideale getirilmelidir.

Diş eti Pigmentasyonu:

Herhangi bir yaralanma sonucu ya da doğal olarak dişetlerinde farklı renkte bölgeler olabilir. Dişteki bu gölgeler eğer gülme hattında ise yok edilmeleri gerekir.

Dudaklar:

Dudaklar gülümsemenizi şekillendirir ve çok önemlidir. Dudak kenarlarının aşağı veya yukarı oluşu ifadeyi tamamen değiştirebilir. İdeal olan, dişlerde ve çenelerde düzeltilmesi gereken problemler halledildikten sonra dudakla ilgili düzeltmelerin yapılmasıdır.

Holistik Güzellik

Holistik  bütünsellik demektir. Holistik gülüş estetiği dediğimiz zaman, yüze ve gülüşe holistik açıdan baktığımız zaman yüzdeki bizim ayrı ayrı gördüğümüz herşey yani sadece dişler değil onları çevreleyen  diş etleri, diş eti rengi, dudak şekli, yanaklar, çene şekli, konuşma tarzına kadar tüm etkenlerden bahsediyoruz. 

Estetikte esas, bütünün uyum içinde olmasıdır. Yaş ilerledikçe dişlerdeki aşınma nedeniyle, çene ucu ve burun arasındaki mesafe kısalır, dudak kenarlarında çizgiler oluşur.Burun kenarından aşağıya inen gülme çizgileri belirginleşir.Yer çekiminin de etkisiyle yanaklar aşağıya doğru iner. Tüm bu değişim çok yavaş ama gittikçe belirginleşerek devam eder.Bu yüzden diş estetiği üzerine çalışan diş klinikleri, yüzü bir bütün olarak değerlendirmelidir.Güzel bir gülümsemeyi tamamlamak için, yeterince dolgun dudaklar da çok önemlidir. İşte bu bütünlüğü sağlamak için konusunda uzman doktorlar bize yardımcı oluyorlar.